stój.pl

wpis z dnia 08.11.2022. "Wyprzedzanie" samochodu na drugim pasie.

Dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Po obu jadą samochody. Kierowca na jednym pasie zatrzymuje się bo chce skręcić w stronę, dajmy na to, ulicy z jego prawej strony. Stoi, bo na ulicy, na którą chce wjechać są pasy ruchu dla pieszych i przez pasy przechodzą uczniowie szkolnych klas, na przykład, w drodze do kina. Załóżmy, że kierowca stoi na prawym pasie i skręca w prawo. Drugi samochód, na drugim pasie, który jedzie prosto i ma wolną drogę, a, na jego drodze nie ma pasów dla pieszych, według przepisów musi się zatrzymać i czekać aż pierwsze auto ruszy i wjedzie na jezdnię w którą skręca. Tak? Bo, niby wyprzedzanie to wymijanie samochodu stojącego? Niby przepis miał dotyczyć sytuacji gdy pierwsze auto zatrzymuje się bo jest przejście dla pieszych, a, auta jadące w tym samym kierunku mijają pierwsze auto na wysokości przejścia dla pieszych. Czyli, wyprzedzanie jest wtedy gdy jadą dwa auta w jednym kierunku, oba po swoich pasach i jedno z nich mija drugie? A, co z sytuacją, gdy jadą tym samym pasem i jedno zjeżdża na drugi pas tylko po to, żeby wyprzedzić pierwsze auto i później wraca na pas, którym jechał? To jest właśnie wyprzedzanie. Jazda, na przykład, w mieście, na przykłąd jezdnią trzypasmową i z większą prędkością niż samochód na osobnym pasie to nie jest wyprzedzanie tylko mijanie. Zatem, obowiązek zatrzymania się powinien być tylko gdy widać, że są pasy. I, dodatkowo, kierowcy zatrzymujacy się z powodów 'awaryjnych" , na przykłąd: pieszy, coś na drodze itp., powinni mieć obowiązek włączania świateł awaryjnych.  Wiadomo, że w sytuacjach innych włącza się awaryjne, ale powinno to być też obowiązkowe przy przepuszczaniu pieszych, też na pasach.  Pieszy na pasach to powinna być sytuacja awaryjna. Z, racji bezpieczeństwa pieszego. Światła awaryjne są z natury rzeczy ostrzegawcze więc niejako wymuszają uwagę innych kierowców i, też zwolnienie przy mijaniu. 

Wpis z dnia 27.08.2022 - Odnośnie pozamiejscowościowych terenów "zabudowanych".

Odnośnie pozamiejscowościowych terenów "zabudowanych". Sprawa nie jest oczywista. Jeżeli na odcinku jezdni przebiegającej obok takiego "terenu zabudowanego" nie ma przejść dla pieszych, przystanków autobusowych i tym podobnych elementów ruchu pieszego, a, same zabudowania znajdują się dalej niż 50 metrów od drogi (w bok) albo wcale nie ma dojazdu, chodnika, ścieżki, do tych zabudowań od strony jezdni, to ograniczenie prędkości stosowane dla terenów zabudowanych nie powinno chyba mieć miejsca. Za to powinien być jakiś znak typu - niebezpieczny odcinek jezdni. Ewentualnie: Uwaga - piesi. Jeżeli jednak znak terenów zabudowanych ma tam nadal obowiązywać to powinien być powtarzany co ileś metrów - na zasadzie przypomnienia - nawet z podaniem odległości do znaku końca terenów zabudowanych. Państwo nie ma prawa "żerować" na przepisach - wykorzystując błędy kierowców. Kierowca ma być świadomy, że popełnia wykroczenie drogowe. Nie może to wynikać z niepewnej sytuacji na szosie/jezdni. Jak wiadomo, jest przepis, że pewne czynniki stosuje się na korzyść sprawcy - brak prawidłowych oznaczeń, zwłaszcza w sytuacjach gdy kończy się jakaś część terenu zabudowanego a, za ileś metrów będzie następna część, niezwiązana bezpośrednio ani pośrednio z wcześniejszą, stanowi okoliczność na korzyść sprawcy. A, tak nie powinno być. Kierowca musi być "świadomy", że wciąż znajduje się na terenie zabudowanym". Argumenty w stylu, że nie było znaku końca terenu zabudowanego są niewystarczające. Znak może zostać przez kogoś usunięty albo mógłby się przewrócić. Jeżeli jest nietypowy "teren zabudowany" to musi mieć dodatkowe oznaczenie na odpowiednio wcześniejszym odcinku - najlepiej tam, gdzie kończy się teren normalnie zabudowany. Najlepiej z podaniem odległości do znaku końca terenu zabudowanego.

Wpis z dnia 11.08.2022 r. Odnośnie nagłego hamowania - niby przymusowego.

Nie znam się, ale chyba jest przepis, że jadąc poza terenem zabudowanym trzeba zachować odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed pojazdem. Być może przepis jest niedoprezycowany. Jeżeli nie ma, że wyprzedzający przy zjeżdżaniu na pas po którym jedzie pojazd wyprzedzany też musi zachować odległość wynikającą z prędkości i długości jego pojazdu to przepis ma braki sytuacyjne. Jeżeli taki wymóg jest to nagłe hamowanie nie może być wykonane przy bliżej odległości - dotyczy sytuacji gdy hamuje pojazd, który przed chwilą wjechał, po manewrze wyprzedzania, na pas po którym jedzie samochód wyprzedzany. To znaczy, że podejmując manewr wyprzedzania kierowca musi się upewnić, że zdoła wyprzedzić samochód na na tyle dużą odległość, że przy zjeżdżaniu na prawy pas będzie w takiej odległości od samochodu wyprzedzanego jaką musiałby zachować przy takiej prędkości i długości swojego pojazdu od samochodu jadącego przed nim. I, oczywiście, jeżeli przed samochodem wyprzedzającym, który zjechał na prawy pas, po prawym pasie jedzie jakiś inny pojazd, to także od tego pojazdu.

Wpis z dnia 02.07.2022 r. Znaki ograniczenia prędkości.

Znaki ograniczające prędkość powinny być, jak na dzisiejsze czasy, w innym kształcie. Powinny być prostokątne, z, pionowym, dłuższym bokiem. Okrągłe, do tego małe, za małe jak na dzisiejsze samochody, w, tym ich ilość (co wymusza większą uwagę na tym co dzieje się na jezdni) są, moim zdaniem, nieprawidłowe. Tym samym przyczyniają się do ich niezauważenia albo ignorowania. Do tego, znaki nakazu też mają okrągły kształt więc to w sumie jest sprzeczność logiczna. I, mylne sygnały dla tak zwanej podświadomości - następuje rozdźwięk skojarzeniowy. Jak wspomniałem, znaki ograniczające prędkość powinny być prostokątne, z pionowym dłuższym bokiem. Do tego kolorystyka też musi być inna. Tak naprawdę, kolor zakazu to kolor czarny. Taki znak powinien wyglądać mniej więcej tak: u góry przekreślony matematyczny znak większości >, a, pod nim liczba dotycząca prędkości. Lepiej by było, gdyby liczba oznaczała, że prędkość musi być niższa. Wtedy znak mniejszości bez przekreślenia. Ale przepisy mówią chyba o dozwolonej prędkości do iluś kilometrów. Ogólnie, w Polsce jest zbyt dużo przepisów drogowych do zapamiętania.

Wybierz miesiąc

Szukaj